Ana Sayfa »
ABD, AB VE TÜRKİYE : Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Müzakereleri
Makaleyi İndirin
ABD, AB VE TÜRKİYE : Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Müzakereleri 28 Ekim, 2014

 

 

 

 

 

 

Toplumcu Düşünce Enstitüsü

GÖRÜŞ NOTU

 

GN-Dış Ekonomik İlişkiler/14-002                                       27 Ekim 2014

Hazırlayan: Kader SEVİNÇ

 

 

ABD, AB VE TÜRKİYE : Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Müzakereleri,TTIP, Türkiye için stratejik değerlendirmeler

 

 

ABD ve AB arasındaki Transatlantik ekonomi dünya ticaretinin yarısını teşkil ediyor. Ticaret ve Yatırım Ortaklığı anlaşması TTIP müzakereleri Haziran 2013’te resmen başladı. Bu anlaşma AB ve ABD için tarihlerindeki en kapsamlı ekonomik ortaklık atılımı olacak. Ayrıca Türkiye, Kanada, İsviçre, Norveç, Japonya, Güney Kore, Çin ve Meksika gibi kendileri için AB veya ABD’nin en önemli ekonomik partnerleri olduğu ülkeler doğrudan ve derinden etkilenecekler.

 

Bunun da ötesinde, genel olarak uluslararası ekonomide tüm dengeleri yeniden şekillendirecek bir gelişme söz konusu. Eşzamanlı olarak başlayan Trans-Pasifik Ortaklık (TPP) süreci ve de G20 çerçevesindeki Dünya ekonomisini düzenleyici olası uzlaşmalarla da birlikte 21. yüzyılın ilk yarısında küresel ekonomik ortam değişiyor. Dolayısı ile uluslararası güç dengeleri de yenileniyor.

 

Müzakerelerde Ekim 2014 itibarı ile kadar 7 tur görüşme gerçekleştirildi. AB tarafını temsil eden AB Komisyonu Ticaret Komiseri Belçikalı Sosyalist Karel De Gucht görevi İsveçli Liberal Cecilia Malström’e devrediyor. ABD tarafında ise Başkan’ın Dış Ticaret Temsilcisi Büyükelçi Michael Froman var. Onlara bağlı çalışan başmüzakereciler ise AB tarafı için Ignacio Garcia Bercero ve ABD tarafı için Dan Mullaney.

 

Neden önemli?

 

Ø  Küresel ticaret ortamı için de büyük önem taşıyan TTIP, hemen hemen tüm dünya ülkelerini kapsayan Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) Doha görüşmelerinde yaşanan tıkanıklığı iki dev ekonomi arasında aşabilir. Böylece TTIP dünyaya standart belirleyici bir etkiye kavuşur.

 

Ø  TTIP, ticaretin çok ötesinde, üretim standartları, tarım, hizmetler, yatırım, telekom, dijital ekonomi, çevre ve kamu ihaleleri gibi farklı konulara yayılıyor.

 

Ø  Johns Hopkins Üniversitesi/SAIS’in yıllık “Transatlantik Ekonomi” raporuna göre ABD ve Avrupa Birliği arasındaki ticaret hacmi 5 trilyon dolara ulaştı. Atlantik’in iki yakasındaki 15 milyon çalışanın istihdam kaynağı da bu ticarete bağlı.

 

Yazının tamamı için lütfen PDF iconuna tıklayın

 

Tüm makaleyi okumak için lütfen PDF dosyasını indirin
En Yeni Yazılar Şeker Özelleştirmeye Acı Muhalefet Türk Telekom'u özelleştirebilirsiniz ama iş, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine geldi mi, bu konuyu 40 kere düşünmemiz lazım.”..
Makale
Mustafa SÖNMEZ
Seçmen oy kullanırken neye bakıyor Dr. Nebil İlseven'in Odatv'de yayınlanan röportajı
Haber
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Turkish-American Relations under strain At present, Washington is asking Turkey to de-escalate, limit its military actions, avoid civilian casualties and increases to displaced persons and refugees. It is also expressing concern about the rhetoric coming from Turkey.
Makale
Ali TUYGAN
Tüm Yazılar