Ana Sayfa »
FARC ve PKK üzerine
Makaleyi İndirin
FARC ve PKK üzerine 5 Ekim, 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplumcu Düşünce Enstitüsü

Değerlendirme Notu

 

DN - Siyaset/16-007                                                                   5 Ekim 2016

Hazırlayan: Prof. Dr. Hurşit GÜNEŞ

 

 

FARC ve PKK üzerine

 

Kolombiya Hükümetinin FARC terör örgütü ile anlaşması önceki gün halkoyu ile reddedildi. Tıpkı İngiltere’de AB’den çıkışın (BREXIT) beklenmeyen ancak kıl payı ile kabul edilmesi gibi, bu anlaşmanın halk tarafından reddedilmesi sürpriz oldu. Çünkü kamuoyu yoklamaları farkla kabul edileceğini gösteriyordu. Bu anlaşma kabul edilseydi kimi çevreler bu anlaşmayı örnek göstererek Türkiye’de de devletin masaya oturup “PKK ile barışı” elde etmesinin nimetleri üzerine bir kampanya başlatacaklardı. Şimdi bu zorlaştı.

 

Önce şunu belirtelim, evet BREXIT gibi katılım düşük olmasaydı belki sonuç tersi olacaktı. Hatta bu denli katılımın düşük olduğu bir oylama geçersiz bile sayılabilir. Ancak Kolombiya halkının anlaşmayı reddetmesinin anlaşılması gerekiyor. Düşünün biz “PKK terörü nedeniyle 40 bin kişi öldü” diyoruz, Kolombiya’da ölü sayısı 220 bin.

 

Tıpkı PKK gibi FARC’ın da finans kaynağı uyuşturucu. Yine tıpkı PKK gibi arkasında dış güçler var; özellikle Küba’nın desteği biliniyor. Bunun yanı sıra tıpkı PKK gibi kırsal kesimde varlık gösteriyor. Katılımcılar yoksul ve yaşları da küçük. PKK’da Marksist kökenli, FARC da. Bunlar benzeyen yönler.

 

FARC’ın 18 bin olan terörist gerilla sayısı 7 bine düşmüş. PKK’lı teröristlerin sayısını pek kestiremiyoruz çünkü PYD ve kırsalda yaşayıp zaman zaman örgüte katılan ya da destek verenler var. Fakat FARC ile anlaşma bir anlamda daha kolay çünkü FARC bir ayrılıkçı hareket değil. Farklı bir etnisiteye dayanmıyor. Nihayet Kolombiya sınırları dışında FARC’ın üyelerinin paylaştığı bir ortak etnisite yahut akraba yok. PKK ise Kuzey Irak ve Suriye’nin de idari yapılarının değişmesini istiyor.

 

Arjantin’deki FAR, Nikaragua’daki Sandinista ve Peru’daki Parıldayan Yol da artık yok olma noktasına geldi. Küba değişim gösterirken, kardeş terör örgütleri de zayıflarken FARC’ın da uzun süre terör faaliyetlerini sürdürmesi olanaklı değil. Nitekim halkoyundaki sonuca rağmen silah bırakacaklarını açıkladılar.

 

Kısacası, FARC ile PKK arasında yapı benzerlikleri olsa da, bulundukları ortam ve amaçları itibariyle çok farklılar.

 

Tüm makaleyi okumak için lütfen PDF dosyasını indirin
En Yeni Yazılar TDE "Türkiye Ekonomisi Karasu Paneli" TDE Karasu'da Türkiye Ekonomisi ve Ekonomideki dalgalanmalar üzerine bir panel düzenledi
Haber
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Dr. Nebil İlseven KRT'de Ekonomi gündemini yorumladı KRT'de Aslı Astarı programında İlseven gündemdeki sıcak konularda görüşlerini anlattı
Haber
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Reflections on the June 2018 Turkish Elections The elections on June 24 served as the “finishing touch” in realizing the structural alteration of the political landscape of the country as was ratified by an earlier referendum in 2016.
Makale
Dr. Nebil İLSEVEN
Tüm Yazılar