Ana Sayfa »
“1 Kasım 2015’e Çeyrek Kala” Dış Basında Parlamento Seçimleri
Makaleyi İndirin
“1 Kasım 2015’e Çeyrek Kala” Dış Basında Parlamento Seçimleri 31 Ekim, 2015

 

 

 

 

 

 

Toplumcu Düşünce Enstitüsü

Basın Derlemesi

 

DN - Siyaset/15-006                                                               31 Ekim 2015

Hazırlayan: Selda DOĞAN

 

“1 Kasım 2015’e Çeyrek Kala”

Dış Basında Parlamento Seçimleri

 

 

 

1 - AP, The New York Times, 29 Ekim 2015

 

            Aşırı şiddet ve siyasel belirsizliğin gölgelediği Türkiye’de seçmenler, 1 Kasım’daki parlamento seçimlerinin istikrarı getirmesini istiyor. Fakat derin biçimde kutuplaşmış olan ülkede, seçimlerden çıkacak sonuç büyük ihtimalle daha fazla karışıklık olacak. Batı’nın önemli bir müttefiki olan Türkiye’de sandık, hassas bir zamanda geldi.

 

            Komşusu Suriye ve Irak’ta istikrarsızlık artarken Avrupa’ya kadar yayılan bir mülteci kriziyle de karşı karşıya. Diğer yandan, siyasal alandaki çıkmaz durum ve artan şiddet yüzünden zarar gören turizm sektörü nedeniyle bir zamanlar parlayan ekonomisi üzerinde de endişeler artıyor.

 

 

2- AFP, 29 Ekim 2015

 

Türkiye’deki Seçim Erdoğan için Yüksek Bahisli Bir Oyun

 

            Haziran’daki seçimde yaşadığı düşüş sonucunda manşetler bunun ‘sonun başlangıcı’ olduğunu yazmıştı. Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan, beş ay önceki seçimlerde partisi mutlak çoğunluğu kaybettikten sonra Pazar günkü yeni seçimde güç hakimiyetini geri kazanmak için umutsuzca mücadeleye geri döndü. Anketler neredeyse tamamen aynı şeyi söylüyor. Bu ay Ankara’da yaşanan bombalama ve kanlı Kürt çatışmasının canlanmasına rağmen Türklerin, 7 Haziran’daki oylarını koruma ihtimali bulunuyor.

           

            Erdoğan, eleştirmenlerin artan biçimde otokratik olarak gördüğü yönetim şeklinden geri adım atma yolunda hiçbir belirti göstermiyor ve rakipleri ile eleştiri yapan medyayı susturmaya devam ediyor.

 

2- BBC, 29 Ekim 2015

 

‘Gergin ülke’: Sıkı Güvenlik Önlemleri Altında Türkiye’de Seçimler

 

            Beş ayda ikinci kez seçime giden ülkede, hükümet partisi AKP ilk seçimde kaybettiği çoğunluğu ikinci seçimde tekrar kazanmayı umuyor. Sarsılan ekonomisi ve Türk demokrasisinin durumu temel sorunlar arasında. Ancak güvenlik konusu, Kürt militanların tekrar ortaya çıkan şiddet eylemleri ve IŞİD saldırıları nedeniyle seçmenlerin önceliği olacak.

 

3- The Independent, 28 Ekim 2015

 

Türkiye’de Seçimler: Keskin Biçimde Ayrışan Ülke, Diktatörlükten Sadece Birkaç Adım Uzakta Olabilir mi?

 

            Zaten derin biçimde ayrışan ülkede Pazar günü yapılacak parlamento seçimi, kutuplaşmayı daha da arttırma riski taşıyor. Söz konusu olan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 2002 yılından itibaren ülkeyi yöneten partisi AKP’nin, siyasal gücün neredeyse tekelleştiği tek parti yönetimini kurmayı ne oranda gerçekleştireceği.

 

            Seçim şu anda dengede görünüyor, ancak yurtiçinde kampanya Kürtler ve Türkler, laikler ve İslamcılar, Sünni çoğunluk ve Alevi azınlık arasındaki fay hatlarını daha da genişletti. Sonuçlar, yurtdışında ise Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki iç savaşa ne oranda dahil olmaya devam edeceğini belirleme ihtimalini taşıyor.

 

3- Der Spiegel, 29 Ekim 2015

 

            Pazar günü Türkiye, son beş ayda ikinci kez seçime gidiyor. 2002 yılından itibaren ülkeyi yöneten AKPi 7 Haziran seçimlerinde en yüksek oyu almasına rağmen mutlak çoğunluğu kaybetti. Koalisyon görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanınca Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden seçime gitmeye karar verdi. Devlet Başkanı olarak tarafsız olması gereken Erdoğan, bunu pek dikkate almayarak sık sık AKP için reklam yapıyor. Toplam 550 milletvekilinden 400’ünü istiyor. Bu aynı zamanda, başkanlık sistemine giden yolda kendisine daha fazla güç kazandıracak olan anayasayı değiştirecek çoğunluk demek. Ancak bu rüya (7 Haziran’daki) seçimde yara aldı ve parti yaklaşık %9 oy kaybetti. Erdoğan bu sonucun bir “hata” olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini açıkladı.

 

4- Tagesschau, 29 Ekim 2015

 

            Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, Avrupa Komisyonu’nun hazırladığı ve Türkiye’yi eleştiren ilerleme raporunu seçim sonrasında açıklamaya karar verdi. Alman Hür Demokrat Partisi’nden Avrupa Parlamentosuna seçilen Alexander Graf Lambsdorff, bu kararın politik nedenlerle alındığını ve Türkiye’deki seçim öncesinde kimseye çelme atmak istemediklerini açıkladı.

 

            Çelme atmakla kastedilen kişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Çünkü mülteci krizinin konusu ona bağlı iken, Erdoğan’ı gereksiz yere kızdırmak istemiyorlar.

 

6- euronews, 27 Ekim 2015

 

            Seçimler sadece Türkiye için değil, Türkiye’nin komşuları ve Avrupa için de önem taşıyor. Avrupa, İkinci Dünya Savaşından sonraki en kötü mülteci kriziyle karşı karşıya ve bu insan akışını yönetebilmesi için Türkiye kritik ülke. Türkiye’nin siyasi istikrarı bu nedenle önemli. Ayrıca, Suriye’deki gerginlik ve Esad rejimini güçlendirmek için Rusya’nın attığı son adımlara bakınca Türkiye’nin bu krizde de önemli bir rol oynadığı görülmektedir.

           

            Ancak Türkler için yurtiçindeki gelişmeler daha büyük önem taşıyor. Birçok kişi, erken seçimi Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık türü bir yönetimi benimseme çabası olarak görüyor. Başkanlık sistemine karşı olanların bazıları, Türk hükümeti ile PKK arasındaki gerilimin artmasının arkasında Erdoğan’ı görüyor. Bu kişilere göre, Kürt yanlısı HDP’nin yüzde onluk ulusal seçim barajı altına itilmesi amaçlanıyor. Kürtlerin meclise girememesi, başkana mecliste anayasayı değiştirebilecek çoğunluğu sağlayacak. Bu sayede (Erdoğan), başkanlık türü sistem getirme yetkisini kazanabilecek.

 

            Türk ekonomisi de önemli. Türk lirası Haziran seçimlerinden sonra değer kaybederek Ekim ayında dolara karşı en düşük seviyeye geriledi. Ekonomi yavaşladı ve herkes yeni hükümeti bekliyor.

 

7- Washington Times, 28 Ekim 2015

 

Seçim Sonuçları Ne Olursa Olsun, Erdoğan Gücünü Korumaya Kararlı

 

            Türkiye’de son beş ayda ikince kez gidilen seçim de, ülkedeki derin siyasi krizi çözmeye yetmeyecek gibi görünüyor. Gözlemcilere göre, Pazar günkü seçimlerde partisi tekrar çoğunluğu sağlayamazsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisini geçen 12 yıl boyunca iktidarda tutan ağır taktiklerini ikiye katlayacak.

 

            Suriye ve Irak sınırı boyunca devam eden iç savaşların eşiğinde olan ülkede, anketler, Erdoğan’ın yine de çoğunluğu elde edemeyeceğini söylüyor. Eski bir milletvekilinin aktardığına göre, Cumhurbaşkanının ilkbaharda tekrar seçime gidilmesi için partisinin “dev  propaganda makinesini” kullanacak.

 

 

 

 

Tüm makaleyi okumak için lütfen PDF dosyasını indirin
En Yeni Yazılar TDE "Türkiye Ekonomisi Karasu Paneli" TDE Karasu'da Türkiye Ekonomisi ve Ekonomideki dalgalanmalar üzerine bir panel düzenledi
Haber
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Dr. Nebil İlseven KRT'de Ekonomi gündemini yorumladı KRT'de Aslı Astarı programında İlseven gündemdeki sıcak konularda görüşlerini anlattı
Haber
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Reflections on the June 2018 Turkish Elections The elections on June 24 served as the “finishing touch” in realizing the structural alteration of the political landscape of the country as was ratified by an earlier referendum in 2016.
Makale
Dr. Nebil İLSEVEN
Tüm Yazılar