Ana Sayfa »
TDE Haftalık Değerlendirme Notu-15
Makaleyi İndirin
TDE Haftalık Değerlendirme Notu-15 22 Ocak, 2015

 

 

 

 

 

 

Toplumcu Düşünce Enstitüsü

Haftalık Değerlendirme Notu

 

Haftalık Değerlendirme Notu/ 190115                                    19 Ocak 2015

Hazırlayan: Mahir BÜYÜKYILMAZ

 

 

A)     DÜNYA

 

A1) ABD Başkanı Obama ve İngiltere Başbakanı Cameron, aralarında siber güvenliğin de bulunduğu, iki devleti ilgilendiren pek çok alanda işbirliğini arttırma yoluna gideceklerini açıkladılar.Beyaz Saray’da ortak açıklama yapan iki lider siber tehditlerin artışı ve acilliği yüzünden bu kararın alındığını, yapılacak işbirliğinin de iki ülkenin altyapısını, işletmelerini ve insanların özel yaşamlarını korumayı amaçlayacağını bildirdi.

 

Alınan bu ortak karar, Kasım ayında Sony film şirketi ve bu hafta, Avrupa'da konuşlanmış olan Amerikan Merkez Kuvvetleri Komutanlığı  (CENTCOM) sosyal medya hesaplarını hedef alan siber saldırıların ardından yapıldı. İki ülke siber güvenlik alanında, bu yıl içerisinde bir ortak tatbikatı düzenlemeyi planlıyor. Tatbikatın bankaları hedef alan bir siber saldırı senaryosunu temel alacağı açıklandı.  Başbakan Cameron’un, siber güvenlik alanında ek olarak, Google ve Facebook gibi Amerikan teknoloji şirketlerinin şifreli iletişimlerini devletlerin izlemesine açması yönünde Başkan Obama’dan bu şirketlere baskı yapması yönünde bir talepte bulunduğu biliniyor.

 

A2) Dünya Bankası, olumlu performans gösteren ABD ekonomisinin ve gerileyen akaryakıt fiyatlarının Avrupa ve Çin’den gelen olumsuz verileri dengelemede başarısız olduğunu belirterek 2015 için küresel büyüme tahmini düşürdü.  Dünya Bankası’nın Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda dünya ekonomisinin 2014’ün Haziran ayında öngörülen büyüme rakamı  olan yüzde 3.4’ün aksine 2015’te yüzde 3 genişleyeceği tahmininde bulunuldu.

 

Açıklanan raporda, ABD ve diğer önemli ekonomiler arasındaki uyumsuzluğun büyüdüğüne işaret ediliyor ve gerileyen petrol fiyatlarının üretimi destekleyebileceği yönündeki iyimserliğin azaldığının altı çiziliyor. Küresel ekonomiye yönelik risklerin, finansal dalgalanmanın yükselme tehlikesi, yoğunlaşan jeopolitik gerilimler ve Avro Bölge'siyle Japonya’da süregelen duraksamayla birlikte artış gösterdiği belirtiliyor.

 

Küresel ekonominin bu yıl yüzde 3, 2016'da yüzde 3.3 ve 2017'de de yüzde 3.2 oranında büyümesinin beklendiği kaydedilen raporda, gelişmekte olan ekonomilerin ise bu yıl sonunda yaklaşık yüzde 4,8 oranında büyüme kaydetmesinin beklendiği tahmininde bulunuldu.

 

A3) Japon Hükümeti, 42 milyar dolarlık savunma bütçesini onayladı. Çin'le tartışmalı adalar nedeniyle gerginliğin tırmandığı bir dönemde onaylanan bütçe, bir önceki mali yıla göre yüzde 2.8 oranında artırıldı.  Pekin ve Tokyo, son yıllarda Doğu Çin Denizi'nde Japonya'da Senkaku, Çin'de de Diaoyu olarak bilinen adaların egemenlik hakları nedeniyle gerginlik yaşıyor.Savunma bütçesinin arttırılmasına ek neden olarak  Başbakan ŞinzoAbe'nin girişimiyle geçen yıl İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra meşru müdafaa dışında savaşa girmeyi yasaklayan anayasada değişikliğe gidilerek, saldırıya uğrayan müttefiklere yardım edilmesinin önünün açılması gösteriliyor.

 

B)     BÖLGE

 

B1) Charlie Hebdo’nun Paris’teki bürosuna düzenlenen silahlı saldırının sorumluluğunu Yemen El Kaidesi üstlendi.Örgütten yapılan açıklamada saldırının Hz. Muhammed’in öcünü almak için düzenlendiği bildirildi. İnternette yayınlanan video görüntülerinde Arap Yarımadası’ndaki El Kaide örgütünün bir numaralı lideri Nasır El Ansi, 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan Charlie Hebdo saldırısını örgütünün düzenlediği ve finanse ettiğini; saldırıdan bir gün önce bir kadın polisin, saldırının olduğu gün ise Paris’te bir Yahudi marketine yapılan baskında dört kişinin öldürülmesinin El Kaide’yle bir ilişkisi olmadığını, saldırıların aynı zamana denk gelmesinin tamamen tesadüf olduğunu da belirtiyor.

 

Raporun tamamını okumak için lütfen PDF eklentisini çalıştırın.

 

 

Tüm makaleyi okumak için lütfen PDF dosyasını indirin
En Yeni Yazılar TDE "Türkiye Ekonomisi Karasu Paneli" TDE Karasu'da Türkiye Ekonomisi ve Ekonomideki dalgalanmalar üzerine bir panel düzenledi
Haber
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Dr. Nebil İlseven KRT'de Ekonomi gündemini yorumladı KRT'de Aslı Astarı programında İlseven gündemdeki sıcak konularda görüşlerini anlattı
Haber
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Reflections on the June 2018 Turkish Elections The elections on June 24 served as the “finishing touch” in realizing the structural alteration of the political landscape of the country as was ratified by an earlier referendum in 2016.
Makale
Dr. Nebil İLSEVEN
Tüm Yazılar