Ana Sayfa »
TDE haftalık Değerlendirme Notu-13
Makaleyi İndirin
TDE haftalık Değerlendirme Notu-13 5 Ocak, 2015

 

 

 

 

 

 

Toplumcu Düşünce Enstitüsü

Haftalık Değerlendirme Notu -13

 

Haftalık Değerlendirme Notu/ 050115                                    5 Ocak 2015

Hazırlayan: Mahir BÜYÜKYILMAZ

 

 

A)     DÜNYA

 

A1) Amerika Birleşik Devletleri, Sony Pictures’a geçen ay düzenlenen siber saldırılar gerekçesiyle Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımlarını genişletti.ABD Başkanı Barack Obama'nın imzaladığı yeni kararla, yaptırım listesine devlet kontrolündeki 3 kuruluş ve 10 yetkilinin ismi eklendi. Yeni yaptırımlar ülkenin istihbarat ve savunma kuruluşlarını hedef alıyor.  Beyaz Saray, kararın Kuzey Kore'nin kışkırtıcı adımlarına ve baskıcı yönetim anlayışına karşılık olarak verildiğini açıkladı. Yaptırım uygulanacak kurum ve kişilerin, siber saldırılarla nasıl bağlantılı olduğu belirtilmedi.

 

A2)Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devleti Başkanı Papa Francis, Mart ayında görevi devralmasının ardından en geniş kapsamlı görevlendirmeyi gerçekleştirdi ve Kardinal Konseyi’ne 15 yeni ismi seçti.Seçimi özel kılan husus 15 kardinalden 14’ünün farklı ülkelerden geliyor olması oldu. Etiyopya, Myanmar, Tonga, Yeni Zelanda, Cape Verde, Tayland, Vietnamgibi farklı ülkelerden gelen isimlerin Vatikan’ın en üst danışma seviyesine taşınması Papa Francis’in kültürel çeşitliliğe ve temsilde adalete olan inancının bir göstergesi olarak görülüyor.

 

A3) Çin yönetimi, Google arama motoruna erişimi yasaklamasının ardından Google'nin Gmail ve Drive hizmetlerine de erişimi durdurdu.  Ülkede, 1989 yılında Tiananmen Meydanı olaylarının 25. yıldönümü olan 4 Haziran 2014'ten bu yana Google'ın pek çok ürününe erişimi kesilmiş durumda bulunuyor.

 

A4) Venezuela Merkez Bankası, yılın üçüncü çeyreğinde ülke ekonominsin yüzde 2.3 oranında küçüldüğünü açıkladı.  Ülke ekonomisi birinci çeyrekte yüzde 4.8, ikinci çeyrekte ise yüzde 4.9 küçülmüştü.  Merkez Bankası verilerine göre ülkede yıllık bazda enflasyonun son derece yüksek bir seviye olan yüzde 63.6’ya çıkmış durumda bulunuyor.  Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkenin girmiş olduğu resesyonun nedeni olarak da hem ulusal hem de küresel seviyede yaşanan siyasi istikrarsızlık ve petrol fiyatlarındaki düşüşü gösterdi.  Petrol fiyatlarındaki düşüşten ise ABD yönetimini sorumlu tuttuğunu belirten Maduro, ABD’yi tek kutuplu bir dünya yaratmak için enerji piyasasında manipülasyon yapmakla itham etti.

 

B)      BÖLGE

 

B1) Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, 22 Arap ülkesince desteklenen tasarı ve Ürdün tarafından konseye sunulmuş olan İsrail'i Filistin topraklarındaki işgaline 3 yıl içinde son vermeye çağıran karar tasarısını reddetti.Karar tasarısında, İsrail'e işgal altında bulundurduğu tüm Filistin topraklardan 2017 sonuna kadar çekilmesi ve tarafların bir yıl içinde kapsamlı bir çözüme varmaları çağrısı yapılıyordu. Tasarıda ayrıca Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi'nin 1967 savaşı öncesindeki sınırlarını temel alacak yeni müzakerelerin yapılması çağrısına yer veriliyordu.  15 üyeli Güvenlik Konseyi'nde Rusya, Çin, Fransa, Arjantin, Çad, Şili, Ürdün ve Lüksemburg tasarı için olumlu oy verirken, İngiltere, Litvanya, Nijerya, Güney Kore ve Ruanda çekimser kaldı. ABD ve Avustralya ise karşı oy kullandı.  İsrail tarafından kabul edilemez olarak nitelenen karar tasarısının geçebilmesi için en az dokuz ülkenin onayını alması gerekiyordu. Ancak tasarı dokuz oya ulaşabilseydi bile, Konsey'in daimi üyesi olan ABD’nin veto hakkını kullanacağı bekleniyordu.

 

Notun tamamını okumak için lütfen PDF eklentisini çalıştırın.

Tüm makaleyi okumak için lütfen PDF dosyasını indirin
En Yeni Yazılar TDE "Türkiye Ekonomisi Karasu Paneli" TDE Karasu'da Türkiye Ekonomisi ve Ekonomideki dalgalanmalar üzerine bir panel düzenledi
Haber
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Dr. Nebil İlseven KRT'de Ekonomi gündemini yorumladı KRT'de Aslı Astarı programında İlseven gündemdeki sıcak konularda görüşlerini anlattı
Haber
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Reflections on the June 2018 Turkish Elections The elections on June 24 served as the “finishing touch” in realizing the structural alteration of the political landscape of the country as was ratified by an earlier referendum in 2016.
Makale
Dr. Nebil İLSEVEN
Tüm Yazılar