Ana Sayfa »
TDE Haftalık Değerlendirme Notu-11
Makaleyi İndirin
TDE Haftalık Değerlendirme Notu-11 23 Aralık, 2014

 

 

 

 

 

 

Toplumcu Düşünce Enstitüsü

Haftalık Değerlendirme Notu

 

Haftalık Değerlendirme Notu/ 221214                                    22 Aralık 2014

Hazırlayan: Mahir BÜYÜKYILMAZ

 

A)     DÜNYA

 

A1) ABD Başkanı Barack Obama, ülkesi ile Küba arasında 1961 yılından bu yana kopuk olan diplomatik ilişkileri canlandıran ve 50 yıldır Küba’ya uygulanmakta olan ambargoyu yavaş yavaş kaldırmaya yönelik yeni bir dönem başladığını açıkladı.Normalleşme süreci ilk aşamada Havana’da bir büyükelçilik açılmasını ve 1963 yılında dönemin ABD Başkanı John F. Kennedy tarafından imzalanan ve halen geçerliliğini sürdüren ambargo kararnamesi kapsamında ABD vatandaşlarına yasak olan adada bankacılık, ticaret ve seyahat alanlarındaki kısıtlamaların da kaldırılmasını öngörüyor. 

 

A2) 2014 yılı Ocak ayında 115 dolar seviyelerinde olan Brent Petrol’ün varil fiyatının 2009 yılından bu yana en düşük seviyesine gerileyerek 59 dolara düşmesinin ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Bakanlar seviyesinde Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) toplandı.Abu Dhabi’de başlayan toplantının gündemini petrol fiyatlarındaki hızlı düşüş, bunun petrol üreticilerine etkileri ve sorunun nasıl üstesinden gelineceği teşkil edecek.

 

Toplantıda Suudi Arabistan, BAE ve Irak enerji bakanları tarafından yapılan açıklamalar bu ülkeler arasında ortak bir pozisyon bulunduğuna işaret ediyor. Yapılan açıklamalarda petrol fiyatlarındaki düşüşün küresel ekonomi için büyük yük teşkil edebileceği, bunun nedeni olarak da OPEC dışındaki bazı üreticilerin sorumsuz üretim yapmaları gösterildi. Örgütün petrol arzında kısıtlamaya gidilmemesi yönündeki kararının ise doğruluğunun ve   bu ortak petrol politikasında herhangi bir siyasi etkinin olmadığının altı çizildi.

 

A3) ABD’nin, Venezuela’ya yönelik siyasi ve ekonomik yaptırım uygulama kararı almasının ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ülkenin kredi notunun B’den CCC’ye indirildiği açıkladı.ABD’nin, üç aydan daha uzun süren ve binlerce kişinin göz altına alındığı, onlarca insanın hayatını kaybettiği hükümet karşıtı protesto eylemlerinin orantısız güç kullanılarak sert şekilde bastırılması ve ülkede yaşanılan insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım kararları aldığı bildirilirken, Fitch raporunda, karara gerekçe olarak, petrol ihracatçısı ülkedeki makroekonomik istikrarsızlığın, fiyatların son yılların en düşük seviyesine gerilemesiyle derinleşmesi gösterildi.

 

Raporda, Venezuela'nın düşük uluslararası rezervleri ve sınırlı dış finansman kaynaklarının, petrol fiyatlarındaki dalgalanmadan kaynaklanan şoklara karşı alınabilecek tedbirleri kısıtladığı belirtildi. Petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi durumda ülkenin dış finansman pozisyonu ve döviz rezervlerinin daha çok zarar göreceği öngörüsünde bulunulan kuruluş, bu durumun siyasi atmosferi de tehdit edebileceğini ön gördüğünü açıkladı.

 

Raporun tümünü okumak için lütfen PDF eklentisini tıklayın

 

 

Tüm makaleyi okumak için lütfen PDF dosyasını indirin
En Yeni Yazılar Avrupa'da Sosyal Demokrasinin Krizi Avrupa sosyalist ve sosyal demokrat partiler derin ve köklü bir kriz içinde bulunuyor. Son yıllarda farklı devletlerde..
Makale
Cezmi DOĞANER
Avrupa Solu 1: Radikalleşen Sol Euro krizi, mülteci akını ve Brexit derken Avrupa’daki kriz durumu bir türlü son bulmuyor..
Makale
Melih ŞENGÖLGE
TDE'den yeni bir yayın: Özgürlükçü Adalet Çağrısı 2016 yılında hazırlanan bu çalışma TDE'nin kurumsal faaliyetleri kapsamında tartışma ve değerlendirme metni olarak hazırlanmıştır
Haber
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Tüm Yazılar