Ana Sayfa »
TDE Haftalık Değerlendirme Notu 5
Makaleyi İndirin
TDE Haftalık Değerlendirme Notu 5 12 Kasım, 2014

 

 

 

 

 

 

Toplumcu Düşünce Enstitüsü

Haftalık Değerlendirme Notu

 

Haftalık Değerlendirme Notu/ 101114                                    10 Kasım 2014

Hazırlayan: Mahir BÜYÜKYILMAZ

 

 

A)     DÜNYA

 

A1) ABD'de 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı, Senato'nun 36 sandalyesi ve 38 Eyaletin Valisi ile Eyalet Meclislerinin üyelerini belirlemek için yapılan seçimlerde Cumhuriyetçiler 8 yıl aradan sonra Senato'da çoğunluğu elde ettiler.  Bu durum Amerikan politik sistemi içinde daha önce de benzerleri görülmüş bir gelişmeyi işaret etmektedir.  Bununla birlikte, ABD yönetim yapısı içindeki bu parçalı yapı, küresel hegemonya çatışmalarının bu derece yoğunlaştığı bir dönemde en büyük küresel gücü temsil eden aktörün iç ve dış politika hareketlerinde ciddi belirsizliklere yol açabilecek sonuçlar doğuracaktır.  

 

Daha açık bir ifade ile, bu dönemde ABD’nin küresel çatışma ortamlarında ilgili bölgelere zamanında ve koşulların gerektirdiği ölçüde güç aktarımı imkanlarının ciddi bir zaafiyet içine girmesi şaşırtıcı olmamalıdır.  Bu durum ise bölgelerdeki diğer küçük ve hareket kabiliyetleri daha esnek olan aktörler için farklı fırsat ve beklenti eşikleri oluşması ve hareketliliklerin bu fırsat algılamaları yönünde gelişmesi anlamına gelecektir.  Bu ortamın bir sonucunun da ABD’nin “statüko korumacılığı” yaptığı noktalarda başka aktörlerin bu işlev ve role talip olacaklarıdır.

 

A2) ABD işsizlik verisi açıklandı, işsizlik oranı yüzde 5,8’e gerileyerek 2008’den bu yana kaydedilen en düşük seviyeye geriledi.  ABD Çalışma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada tarım dışı istihdamın geçen ay mevsimsellikten arındırılmış olarak 214 bin arttığı belirtildi. Böylece yıl başından bu yana istihdam her ay ortalama 220 binden fazla artış göstermiş oldu. Bu veriler ABD istihdam piyasasının son 10 yıllık süreçte en yüksek performansını yakaladığını gösteriyor.

 

İstihdam piyasasındaki olumlu gelişmeler Ekim ayında tahvil alım programını sona erdirmiş olan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 2008’den bu yana sıfıra yakın seviyelerde seyreden kısa vadeli faizlerde artışa gitme kararının zamanlaması için de oldukça önemli bir etken olarak değerlendirilmektedir.

 

A3) Avrupa Komisyonu, yatırımların azalması ve Ukrayna ve Ortadoğu gibi bölgelerde yaşanan siyasi gerginliklerden dolayı büyüme beklentilerini hem bu yıl hem de önümüzdeki yıl için düşürdüğünü duyurdu. 2014 yılı için yüzde 1.2 olarak öngörülen büyüme rakamı yüzde 0.8’e çekilirken, 2015 yılı için tahmin edilen oran olan yüzde 1.7 yüzde 1.1’e indirildi. Enflasyonun da en azından 2016 yılına kadar yüzde 2 hedefinin altında kalacağı tahmininde bulunuldu. Almanya ve Fransa gibi kıtanın iki lokomotif ekonomisindeki performans kaybının minimum yüzde 1 olacağı öngörülüyor.

 

Düşük büyüme ve düşük enflasyon İtalya ve Yunanistan gibi hali hazırda zorluk yaşayan ülkelere daha fazla sorun yaşatacağı, bu durumun aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) doğrudan varlık alımları gibi daha agresif önlemlere başvurmasını da beraberinde getirebileceği değerlendirilmektedir. 

 

(Raporun devamı için PDF iconuna lütfen tıklayın)

 

Tüm makaleyi okumak için lütfen PDF dosyasını indirin
En Yeni Yazılar TDE "Türkiye Ekonomisi Karasu Paneli" TDE Karasu'da Türkiye Ekonomisi ve Ekonomideki dalgalanmalar üzerine bir panel düzenledi
Haber
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Dr. Nebil İlseven KRT'de Ekonomi gündemini yorumladı KRT'de Aslı Astarı programında İlseven gündemdeki sıcak konularda görüşlerini anlattı
Haber
Toplumcu Düşünce Enstitüsü
Reflections on the June 2018 Turkish Elections The elections on June 24 served as the “finishing touch” in realizing the structural alteration of the political landscape of the country as was ratified by an earlier referendum in 2016.
Makale
Dr. Nebil İLSEVEN
Tüm Yazılar